„Wymiana ciepła” w Ostrołęce”


Plakat Wymiana CiepłaW marcu 2017 roku, z inicjatywy  pedagog Wandy Piersy Zakład Poprawczy w Laskowcu włączył się do ogólnopolskiej akcji charytatywnej  na rzecz ludzi bezdomnych. W zakładowej kuźni, pod okiem nauczyciela praktycznej nauki zawodu, Piotra Kossakowskiego wykuto piękny wieszak.  Udało się! Idea projektu „Wymiana ciepła” jest prosta – chcesz podzielić się odzieżą, będącą w dobrym stanie, zostaw ją na wieszaku. Osoby, które potrzebują kurtki, ciepłej bluzy, czapki, szalika, butów, mogą rzeczy wziąć za darmo.

Pierwszą ciepłą odzież zawiesiła na wieszaku inicjatorka akcji. W kolejnych dniach brakowało miejsc, tylu było darczyńców. Z ubrań korzystało wielu potrzebujących.

Nie udałoby się zrealizować projektu bez pomocy lokalnych władz – Pani Marii Rochowicz, która całym sercem wspierała akcję i prezesa Spółdzielni Dom Handlowy Kupiec, pana Wiesława Domurada.

 

W listopadzie 2017 roku, niestety handlowcy z Kupca nie pozwolili na ponowne zawieszenie wieszaka. Nie udało się znaleźć nowej lokalizacji. Wydawało się, że wieszak zakurzony znajdzie miejsce gdzieś w zakamarkach poprawczaka, ale nie!

W grudniu 2018 roku ponownie ruszyła „Wymiana ciepła” .

Wanda Piersa przedstawiła sprawę  nowo wybranemu prezydentowi miasta, Panu Łukaszowi Kulikowi. Zgoda i wszelkie formalności załatwiono w dwa dni. Pomogła oddelegowana przez Prezydenta Ostrołęki, Pani Agata Sosińska.

Wieszak zawieszono na terenie samorządu miasta, w zadaszonym przejściu między Tanim Barem, kwiaciarnią, tuż obok Placu Bema. Idealna lokalizacja. Tani Bar jest miejscem, z którego często korzystają osoby potrzebujące pomocy, mieszkańcy noclegowni dla bezdomnych, podopieczni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Pierwsze ubrania już się pojawiły 14 grudnia w dniu zawieszenia wieszaka.  Teraz brakuje miejsc na wszystkie ofiarowane przez mieszkańców rzeczy.

Każdego tygodnia podopieczni Wandy Piersy sprawdzają, co dzieje się na wieszaku. Sprzątają, układają ubrania. Spotykają się z podziękowaniami ze strony tych, którzy z ubrań korzystają.

2017 rok  (1) 2017 rok  (2) 2018  14 grudnia  (1) 2018  14 grudnia  (2) dav dav dav


Wykorzystanie całej lub części treści artykułów i zdjęć bez zezwolenia zabronione
Copyright © 2013 Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Laskowcu