Kultownia


Rozpoczął się kolejny rok szkolny, a nasza grupa chętnych do zajęć socjoterapeutycznych została bez „dachu nad głową”. W „poprawczaku” remonty. W  świetlicy zakładowej w podłodze dziura… Ale na wszystko jest rada! Od dwóch lat Zakład podjął współpracę ze świetlicą środowiskową          w Wojciechowicach – Ostrołęce. „Kultownia” nas przygarnie, razem weselej!

Spotkania rozpoczęliśmy od uczestnictwa w warsztatach plastycznych.  27 listopada 2013r. dzieci ze świetlicy oraz wychowankowie ZP uczyli się wykonywać ozdoby z papierowej wikliny. Było ciężko, ale atmosfera w czasie zajęć była cudna. Bawiliśmy się świetnie. Nasi podopieczni sprawdzali swoje zdolności plastyczne, wyjątkiem była pani pedagog – oj nie dawała rady…     Pierwsze zajęcia będą początkiem tegorocznych, cyklicznych  spotkań,              w trakcie któ­rych będziemy się ba­wić, poznawać bliżej i obdarzać się wzajemnie ser­decz­no­ścią.

Dotychczas wielu z naszych podopiecznych zasłynęło z kradzieży, rozbojów i bijatyk. Chłopcy z Laskowca chcą zmienić  opinię o sobie.

Kolejny wyjazd 3 grudnia 2013 r. to już nie zabawa, a konkretna praca       i fizyczna pomoc. Chłopcy podkreślają, że dla nich to również satysfakcja           z pomocy dzieciom. Wychowankowie ZP postanowili przed Bożym Narodzeniem zrobić wielkie sprzątanie pomieszczeń świetlicowych. „Dzieci ze świetlicy są zbyt małe i nie podołają takiej pracy” – taki był odzew naszych wychowanków.

 Sebastianowi  „Kultownia” kojarzy się dodatkowo z miejscem, gdzie jako mały chłopiec przybiegał odrabiać lekcje, spotkać się z rówieśnikami pobawić się. Teraz jest w „poprawczaku”, ale o świetlicy nie zapomniał i chce pomagać.

On i jego koledzy, Marcin i Krystian, ze ścierkami, miotłą i mopem w dłoniach pracowali kilka godzin.  O 13:00 okna i podłogi lśniły, zlew zrobił się mniej kolorowy, a rzeczy poukładane na półkach wyglądały jak z programu „Perfekcyjna pani domu”.

Pani Małgosia i Bogusia były zaskoczone:- „Wasi chłopcy są pracowici jak pszczółki, nie dalibyśmy sobie rady bez ich pomocy”.

Po uporaniu się z pracami znalazła się chwila na pogawędki przy kawie.

Świetnie, że „ Kultownia” powoli robi się „naszą” świetlicą, gdzie można „powariować”, stworzyć małe dzieła sztuki lub wymyślić coś zupełnie innego (W ubiegłym roku „innością” było pieczenie rogalików drożdżowych!).

My z poprawczaka planujemy już kolejne spotkania.

DSCN1493           DSCN1490


Wykorzystanie całej lub części treści artykułów i zdjęć bez zezwolenia zabronione
Copyright © 2013 Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Laskowcu